İlk 3 Ayın Ardından, Halit Pınar

Değerli Meslektaşlarım,

TUSYAD olağan genel kurulunun üzerinden 3 aydan biraz fazla bir süre geçti.Bu zaman zarfında,seçimin hemen ardından görev dağılımı amacıyla yapılan ilk yönetim kurulu (YK) toplantısı da dahil 4 toplantı yaptık.

Sizlere 3-4 ayda bir bu köşeden seslenerek toplantılarımızda aldığımız kararları ve tartıştığımız bazı projeleri iletmeye çalışacağız. Göreve getirdiğiniz kişilerden bu paylaşımı beklemek hakkınızdır diye düşünmekteyiz.Ayrıca bu tutumun şeffaf ve katılımcı bir yönetim tarzının gereği olduğu da açıktır.Bu ve bundan sonraki paylaşımlardan  sonra sizlerde uyanacak fikirler ve geri bildirimler bizim için çok değerli olacaktır.

Bu yeni dönemde ilk üzerinde durduğumuz konu doğal olarak 2 yıl sonra İzmir’de yapılacak olan TUSYAD kongresi idi.Titiz bir takvim çalışması sonucunda kongre tarihini 24-27 Eylül 2014 olarak belirledik.Tüzükte genel kurulun Ekim ayı içinde yapılacağı belirtilmesine rağmen bayram ve bazı nedenlerden dolayı,TOTBİD kongresinin yakın tarihlerde (Kasım başı) olacağını da göz önünde tutarak bu tarihi seçmek zorunda kaldık.Anlayacağınız üzere olağan genel kurulumuzu kongre sırasında değil,Ekim sonuna doğru yapacağız.

Sayın Prof.Dr.Bülent Alparslan ve Sayın Philippe Neyret kongremizin onursal başkanları olacaklardır.

Bu ilk 3 ay boyunca yaptığımız toplantıların önemli bir kısmını kongre düzenleyici acentanın belirlenmesi çalışmaları oluşturmuştur.Yine de yoğun çalışarak kısa zamanda bir miktar yol katettiğimizi düşünmekteyiz.

İlk olarak sizlerle iletişimimizi ve sizlere kendimizi ifade edebilmemizi sağlayacak yeni bir internet sitesinin olması gerekiyordu ve oldu.İçeriğini,özellikle de eğitici materyal içeriğini zenginleştirmeye giriştik;3 ayda yol almakla beraber takdir edersiniz ki bunun için zaman gerekmektedir.

Yönergeler bir derneğin kurumsal kimliğinin yerleşmesinde ve temel standartlarının sürekliliğinin sağlanmasında son derece önemli yazılı belgelerdir. Derneğin işleyişi için önemli olduğunu düşündüğümüz bazı yönergelerin eksikliğini hissettik ve kısa sürede Ödül,internet sitesi ve logo yönergelerini hazırlayarak sitemize yerleştirdik.Logonun da yönergesi olur mu diye sormayın;çeşitli etkinliklerimizde logomuzun gerek elektronik ortamda,gerekse basılı olarak farklı renklerde kullanıldığını fark ettik ve uzman görüşü alarak ilgili yönergeyi hazırladık.Şubelerimizce düzenlenen ve destek verdiğimiz diğer etkinliklerde bu yönergeye bağlı kalınmasını önemle rica ederiz.

Hemen üzerinde çalışmamız gereken konulardan birisi üyelikler idi.Ne yazık ki aidatların düzenli yatırılmasında neredeyse hepimizin sınıfta kaldığını üzülerek belirtmek isteriz. Aidat borçlarını ayrıntılı olarak gördükten sonra,son 4 yıldan daha önceki borçların affedilmesine ve borçların tahsili için bir çalışma yapılmasına karar verdik.Derneğin yeni üyelere gereksinimi de olduğu düşünülerek sağlıklı bir çalışma için Üyelik Kurulu (Başkan: İrfan Esenkaya ,Başkan Yrd. Nurzat Elmalı) oluşturuldu ve yönergesi hazırlanarak siteye yerleştirildi. Şubelerimizin olmadığı bölgelerden beş genç arkadaşımızı da bu kurula dahil ettik.Bu kardeşlerimiz yeni üyelik katkısı sağlamak yanında, yörelerinde TUSYAD’ın gönüllü temsilcileri olacaklardır.Kendilerine şimdiden teşekkür ediyoruz

Üyelik aidatları hem maddi ,hem de moral olarak bir derneğin en önemli itici güçlerinden biridir.Aidatlarınızın karşılığında mevcutlar dışında önemli kazanımlarınızın olacağını şimdiden söyleyebilirim,ki bunların bazılarını aşağıdaki satırlarda bulacaksınız.Lütfen derneğimize üye olarak sizlere daha fazla katkıda bulunmamızı sağlayınız.

Önümüzdeki aylarda İstanbul’da yapılacak yurtdışı kaynaklı iki önemli  etkinliğe TUSYAD’ın bilimsel destek vereceğini duyurmak isterim:  11- 13 Nisan 2013’de  yapılacak olan “European Basic Arthroscopy” kursu ve 14-16 Haziran 2013 tarihinde düzenlenecek olan“Study Design,Review and Writing in Orthopaedics, Sports Medicine and Arthroscopy” toplantısı.Yukarıda sözü edilen ikinci toplantı için TUSYAD 50 üyesinin kayıt ücretlerini ödeyerek eğitim için önemli gördüğü bu toplantıya desteği sağlamış olacaktır.

Eğitimden söz açılmışken,etkinliklerimizden söz etmeme izin veriniz:11-12 Ocak 2013 tarihinde Antalya Şubemiz ve Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği’nin ortak düzenledikleri 3.FAS Sempozyumu ve Kalça Artroskopisi Kursu başarıyla yapıldı.Önümüzdeki ilk etkinliğimiz İzmir ve Aydın Şubelerimizin 1-2 Mart 2013 tarihinde İzmir’de düzenlediği Ege Diz Cerrahisi Artroskopi Günleri.Sonra sırada Antalya’da 3-6 Nisan 2013 tarihlerindeki Diz ve Ayak Bileği Artroskopisi Kursları var.30 Mayıs-1 Haziran 2013’de Ankara ve Çankaya Şubelerinin düzenlediği İleri Artroskopik Cerrahi Kursu, 27-28 Eylül 2013’de İstanbul Şubemizin düzenlediği Bahar Toplantısı sıradaki diğer etkinliklerimiz. Bu etkinliklerimizin bilimsel programlarına eklenecek “Ne zaman MR istemem,ne zaman artroskopi yapmam” konulu bir oturumun katılımcıların pratiğine büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyiz ve bu fikri şubelerimizle paylaşıyoruz.

Şubelerimiz TUSYAD’ın en büyük şansı; şubelerimizle iletişime büyük önem veriyoruz.Şubelerle toplantı gündem maddeleri belirleyerek şube yönetim kurullarımız ile ortak yönetim kurulu toplantıları yapmaya karar verdik ve ilk toplantıyı 11 Ocak 2013’de Antalya’da gerçekleştirdik.Sıradaki toplantımız 17 Şubat’ta İstanbul Şubemizle.Tüm şubelerle görüştükten sonra önemli konularda görüş birliği oluşturarak kurumsal gücümüzü pekiştireceğimize ve TUSYAD’a ivme kazandıracağımıza inanıyoruz.

Bir süredir üzerinde çalıştığımız Araştırma Projeleri Destek Yönergesini 12 Ocak 2013 tarihli toplantımızda kabul ederek internet sitemize yükledik.2013 yılından başlayarak,başvurular arasından -uygun projeler olması halinde-her yıl iki projeye toplam 20 bin TL’ye kadar araştırma desteği vermeyi planlıyoruz.Böylelikle TUSYAD’ın önemli bir görevini daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacağız.

Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Gezici Eğitim Bursu için de çalışmalarımızın  devam ettiğinin müjdesini vermek isterim.

TUSYAD bilindiği üzere bir süredir ISAKOS,ESSKA ve AANA kongrelerinde sözlü olarak sunulacak çalışmalara yurtdışı sunum desteği vermektedir.Yönetim kurulumuz kararı gereği bu destek bu dönem de devam edecektir,ancak genel ekonomik ortam şartları nedeniyle ödül tutarını bir miktar düşürdüğümüzü belirtmek isterim.

TUSYAD ISAKOS 2017 ve ESSKA 2018 kongrelerine ev sahipliği yapmaya taliptir.Bu amaçla,ikinci kez olarak gerekli koşullar yerine getirilerek başvurular yapılmıştır.ISAKOS kongresinde o yıl sıra Asya’da olduğundan başvurumuz da o coğrafya içinde değerlendirilecektir kanısındayım.ESSKA için başvurusunu yaptığımız yılki kongrede sıranın Orta veya Kuzey Avrupa’da olduğunu düşünmekteyim;bu nedenle sanırım pek şansımız  olmayacaktır.

TUSYAD bu 3 aylık süre zarfında ayrıca TOTBİD tarafından 2013 kongresi için istenen genel program içinde yer verilecek olası konuları hazırlayarak düzenleme kuruluna göndermiştir.

2 yıllık görev süremiz içinde üç yönetim kurulu toplantımızı yıllardır uzak kaldığımızı düşündüğümüz illerde yapmayı planladık;bu illerden birinin Malatya olacağını şimdiden söyleyebilirim.Sonbahar ve İlkbaharda iki ilimizi daha ziyaret etmeyi planlıyoruz.Bu ziyaretlerde yönetim kurulu toplantımız yanında o yöredeki meslektaşlarımızla sohbet toplantıları da yapmayı heyecanla bekliyoruz.

Son olarak özellikle genç meslektaşlarımıza bir mesaj vermek isterim:Bana veya yönetim kurulundan herhangi bir arkadaşıma çekinmeden yazınız.E-posta adreslerimiz sitemizde mevcuttur.Bizlere yazarak telefonumuzu öğrenebilir ve arayabilirsiniz.Toplantılarda yanımıza gelerek kendinizi tanıtmak ve ifade etmekten çekinmeyiniz.Neler yaptığınızı,projelerinizi bizlere anlatınız.Genç,aktif ve dinamik üyelerle TUSYAD daha da güçlenecektir.Önümüzdeki süreçte karşılaşacağınız üyelik avantajlarını kaçırmamak için üye olmayanların bir an önce üyelik başvurusunda bulunmalarını öneririm.

Değerli meslektaşlarım ilk üç ayımızın ardından söyleyebileceklerim bunlardır.Umarım bir sonraki buluşmamızda da epey söyleyeceklerimiz olacaktır.Bütük bir motivasyonla çalışan ve yoğun emek veren yönetim kurulu üyeleri arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunarım.

Saygı ve sevgilerimizle,

Dr.Halit Pınar