• Ana Sayfa
 • İstanbul Şubesi
 • İstanbul Şubesi


  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Adres : Şehremini Mah. Koyuncu Sk. Çiğdem Apt. No:4 D:5  Fatih / İstanbul  

  Telefon : 0 (212)530 15 08 

  Faks : 0 (212)530 15 21 

  E-mail : istanbul@tusyad.org

  ŞUBE KURULLARI

  Kuruluş Tarihi  08 Ocak 1992 | 22.12.1988 Karar No 7
   

  1. Dr. Önder İsmet KILIÇOĞLU (Başkan)
  2. Dr. Gökhan POLAT (Sekreter)
  3. Dr. Selçuk ÖRSEL (Sayman)
  4. Dr. Engin ÇETİNKAYA (YK. üyesi)
  5. Dr. Barış KOCAOĞLU (YK. üyesi)

  ŞUBE ETKİNLİKLERİ

  Tarih :12 Haziran Pazartesi (Saat.19:30)
  Düzenleyen : TUSYAD İstanbul Şubesi
  Yer :Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonu
  Moderatör: Doc.Dr. Mehmet Emin Erdil
  Program:
  19:00-19:30  Yemek
  19.30 Konular ve konuşmacılar
  Prof.Dr. Bülent Bayraktar  “Sporda Performans
  20:00 Tartışma
  20:30: Olgu tartışmaları
  21:00 Çalışma grubu toplantısı

   

  Tarih :10 Nisan Pazartesi (Saat.19:30)
  Düzenleyen : TUSYAD İstanbul Şubesi
  Yer :Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonu
  Moderatör: Doc.Dr. Mehmet Emin Erdil
  Program:
  19:00-19:30  Yemek
  19.30 Konular ve konuşmacılar
  Doç. Dr. Semih Ayanoğlu  “Sporcularda ayak ayak bileği sorunları ve spora özel ayakkabı ve tabanlık seçimi
  20:00 Tartışma
  20:30: Olgu tartışmaları
  21:00 Çalışma grubu toplantısı
   
   
  Tarih : 15 Mayıs Pazartesi (Saat.19:30)
  Düzenleyen : TUSYAD İstanbul Şubesi
  Yer :Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonu
  Moderatör: Doç.Dr. Mehmet Emin Erdil
  Program:
  19:00-19:30  Yemek
  19.30 Konular ve konuşmacılar
  Prof. Dr. İstemi Alp Yücel  “Dizde Kıkırdak Lezyonlarının Tedavisi
  20:00 Tartışma
  20:30: Olgu tartışmaları
  21:00 Çalışma grubu toplantısı 

   

   

  TUSYAD İstanbul Şubesinin her yıl düzenli olarak yapmış olduğu Omuz-Diz-Ayak,ayak bileği (ODA) toplantılarının 2016-2017 donemi 2. Toplantısı 13 Şubat 2017 Pazartesi Saat 19.30’da Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonunda yapılacaktır. Ayrıntılar aşağıda belirtilmiştir.


  Tarih :13 Şubat Pazartesi (Saat.19:30)

  Duzenleyen : TUSYAD İstanbul Şubesi
  Yer :Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonu
  Moderator: Doc.Dr. Mehmet Emin Erdil
  Program:
  19:00-19:30  Yemek
  19.30 Konular ve konuşmacılar
  Prof. Dr. Alper Kaya Menisküs kök yırıkları 10 dakika
  Prof.Dr. Mehmet Erdem Dıştan içe meniscus tamirleri 10 dakika
  20:00 Tartışma
  20:30: Olgu tartışmaları
  21:00 Çalışma grubu toplantası 

   

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 09 Ocak 2016
  Tarih : 9 Ocak 2017 Pazartesi (Saat: 19.30)
  Düzenleyen: TUSYAD İstanbul Şubesi
  Yer: Okmeydanı Memorial Hastanesi Konferans Salonu
  Konu: Ayak bileği artroskopik girişimler
  Konuşmacı : Doç. Dr. Barış Kocaoğlu
  Moderatör : Doç. Dr. Mehmet Erdil
   

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 14 Eylül 2015

  Sporcularda Menisküs Yaralanmaları Prof.Dr.Ömer Taşer

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 12 Ekim 2015

  Omuz Quadrangular  Alan Sendromu  Doç.Dr.Erkal Bilen

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 9 Kasım 2015

  Ayak Deformiteleri ve Spor Doç.Dr. Kaya Akan

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 14 Aralık 2015

  Milli takımla Yolculuk; Yaralanmalar ve Psikososyal Durumlar Prof.Dr. Tahsin Beyzadeoğlu

  İstanbul Şubesi Oda Toplantısı 11 Ocak 2016

  Primer Ön Çapraz Bağ Tamiri  Prof.Dr. Mahir Mahiroğulları 

   

   

  İstanbul Şubesi'nin yer aldığı aylık toplantılar

   

  O.D.A. (Omuz ve Dirsek Cerrahisi, Diz Cerrahisi, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi) toplantıları her ayın ikinci pazartesi akşamı Memorial Hastanesi konferans salonunda yapılmakta olup (nadir olarak toplantı takvimine uygunluğu gözetilerek değişiklik yapılmaktadır), saat 19:00 da akşam yemeği ile başlanmakta, 20:00-20:45 arası konferans ve daha sonra olgu sunumları ile bitmektedir.

  Yaz aylarında O.D.A. toplatılarına ara verilmektedir. Konferans konuları bir önceki O.D.A toplantısında belirlenmekte ve konular dönüşümlü olarak Omuz ve Dirsek Cerrahisi, Diz Cerrahisi ve Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi ile ilgili olmaktadır. Konuların güncel konulardan seçilmesine özen gösterilmektedir. Toplantılara ilgi fazla olmakta ve genelde 80-100 kişi civarında katılım gerçekleşmektedir.

   

  BAHAR TOPLANTILARI

  2 yılda bir düzenlenir.Gelecek TUSYAD İstanbul Bahar Toplantısı’nın konusu “Orta yaş artrozunda tedavi seçenekleri – Sporcularda tendon sorunları” olup 27-28 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

   

  http://www.tusyadbahar.org/

   

  Artroskopik Motor Beceri Kursu 5-6 Aralık 2013

   

   

   

   

   

   

   

   

  Değerli Meslektaşlarım,
   
  Sizlere TUSYAD İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen 13-18 Ocak 2014 tarihlerinde ilk kez düzenlenen İstanbul Gezici Kursunda geçirdiğim dönemle ile ilgili bazı bilgiler aktarmak istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim Op.Dr. Engin Çetinkaya ile birlikte kursun ilk bursiyerleri olmak bizleri çok mutlu etti. Kursun ve haftanın ilk günü sabah 07.30’da yoğun bir program ile Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde başladı. Öncelikle Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları ve ekibiyle kliniğe yatan hastaların tartışıldığı endikasyon kararlarının verildiği toplantıya katıldık. Vakaların sunumları tamamlandıktan sonra klinikte devam eden araştırmalar ve başlayacak projeler hakkında ekipte yeralan sorumlu araştırmacılar sunumlarını yaptılar. Bu arada eş zamanlı olarak ayrı bir odada asistan arkadaşlara pediatri konularını içeren bir sınav yapıldı.  Klinik visitini takiben ameliyathaneye geçildi. Çalışma programı oldukça yoğundu. Artroskopik parsiyel menisektomi, hamstring greft ile artroskopik tek tunel ön çapraz bağ anatomik tamiri, artroskopik SLAP tamiri, artroskopik rotator manşet tamiri, artroskopik akromioplasti ve rotator manşet tamirleri Prof. Dr. Mahir Mahiroğullar’ı tarafından uygulandı. Ameliyata katılarak artroskopik düğüm atma fırsatı edindim. 
   
   
  Günün sonunda Memorial Hastanesinde TUSYAD, Omuz ve Dirsek, Ayak ve Ayak Bileği derneklerinin istanbul şubelerinin ortaklaşa düzenledikleri ODA toplantısına katılarak TUSYAD başkanı Prof. Dr. Halit Pınar’ın dernek çalışmaları ile ilgili bilgilendirmesinin ardından ‘’Ne zaman artroskopi yapmam’’ isimli konuşmasını dinledik. Kursun ikinci gününde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu ve Doç. Dr. Atacan Atalar ve ekibiyle birlikte çalıştık. Sabah 07.00’de klinikte düzenlenen servise yatışı verilen hastaların operasyon öncesi ve sonrası durumlarının değerlendirildiği travma toplantısına katıldık. Toplantı sonrasında Prof. Dr. Önder Kılıçoğlu ayak bileği artroskopisi ile 2 ayrı vakasında talusta yer alan kondral defekte, bir diğer vakada ise tibia distalde yer alan kistik lezyona artoskopik debridman uyguladı. Tibio-talar eklemin anatomisi ve bu bölgede yer alan kondral/osteokondral lezyonlara yaklaşımdaki farklıklar ile ilgili oldukça eğitici bir sohbetimiz oldu. Haglund hastalığı ve retrokalkaneal bursiti bulunan hastaya ard ayak artroskopisi uygulanarak kalkaneusta posterior superioriora uzanan kemik yapı ve bursa skopi kontrolü ile artroskopik olarak temizlendi. Doç. Dr. Atacan Atalar tarafından rotator manşet yırtığı bulanan hastaya artroskopik tamir uygulandı. Lateral epikondiliti bulunan diğer hastaya extansör carpi radialis brevisin artroskopik gevşetilmesi uygulandı.  
   
   
  Ertesi çalışma gününde Koç Üniversitesi Amerikan Hastanesi’nde Prof. Dr. Mehmet Demirhan ve ekibi ile birlikte yoğun bir güne sabah erkenden başladık. Omuz nötral ve dış rotasyonda ön arka, axillar ve outlet grafiler ve magnetik rezonans görüntüleri ile hastaları detaylı olarak değerlendirerek operasyon planları hakkında detaylı konışmamızı takiben, operasyon hazırlığını dikkatle takip ettik, konforlu bir artroskopik cerrahi için sistolik tansiyon arterial değerinin 100 mmHg basıncın altında tutulması istenirken, hastalar BIS (bispectal index) ile anestezinin derinliği monitorize edildi. Rotator manşet yırtığı olan 3 ayrı hastanın artroskopik tamiri uygulandı, akromion morfolojisine göre gerekli vakalarda subakromiyal dekompresyon uygulandı. Rotator manşette bir hastada kremsi yapıda diğer hastada granüler tarzda gözlenen kalsifik tendiniti olan diğer iki hastanın kalsifik materyalleri artroskopik olarak çıkarıldı. İşlem sonrası rotator manşetin defekt kalan kısmı artroskopik olarak onarıldı. Skopi kontrolü ile kalsifikasyonun tamamen çıkarıldığı tespit edildi. Donmuş omuzu bulunan diğer hastanın anteroinferior gevşetmesini takiben posterior kapsülde açılarak 360 derece artroskopik yöntemle gevşetmesi sağlandı.
   
   
   
   

  Perşembe günü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Mehmet Aşık ile birlikte çalışma olanağımız oldu. Sabah 07.00’de düzenlenen sabah toplantısı ve visiti takiben günün ilk vakaları artroskopik parsiyel menisektomi ve hamstring greft ile transtibial yöntemle artroskopik ön çapraz bağ tamiriydi. Anterolateral ayak bileği impingment bulunan hastanın artroskopik debridmanı ile devam edildi.  Femur başında Cam tipi impingmenti bulunan hastanın kalça ekleminde artroskopik yöntemle femur başı traşlandı. Günün sonunda  hocamızın artroskopik cerrahinin gelişimi ile ilgili deneyimlerini paylaştığı keyifli sohbet sırasında tüm yorgunluğumuzu attık.

   

  17 Ocak Cuma günü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinin Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen ‘’Diz Artroplastisinde Güncel Yaklaşımlar’’ konulu mezuniyet sonrası kurs programını takip ettik. Unikondiler diz protezi pratik uygulamasına katıldık. Gezici kursun son günü cumartesi sabah erkenden Acıbadem Fulya Hastanesi’nde Prof. Dr. Ömer Taşer ve ekibiyle birlikte beraber dört ön çapraz bağ tamiri ile güne başladık. Özetle hocamız hamsting greft ile komplet yırtıkta çift band, parsiyel yırtıkta tek band ile anatomik tamiri tercih etti. Hocamızla birlikte ameliyeta girmek heyecan verici önemli bir tecrübe oldu. Op. Dr. Sarper Çetinkaya tarafından bankart ve Slap lezyonu olan hastaya artroskopik tamir uygulandı. Kalça eklemde Pincer ve Cam tipi kombine impingment bulunan hastaya artroskopik tıraşlama ve labrum tamiri uygulandı. 

   

   

  Kliniklerini açarak deneyimlerin ve bilgilerini paylaşan, kıymetli vakitlerini ayıran değerli hocalarımıza ve ekiplerine, kursun organizasyonunda önemli katkıları bulunan Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları’na, Tusyad Başkanı Prof. Dr. Halit Pınar’a ve Tusyad Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  Op. Dr. Esra Çirci

  İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

  MOTOR BECERİ GELİŞTİRME KURSU

  Motor Beceri geliştirme Kursu 27-28 Mart 2014

  EĞİTİMCİLER

  Prof. Dr. Nurzat Elmalı

  Doç. Dr. Oğuz Poyanlı

  Doç. Dr. Kaya Akan

  Doç. Dr. Umut Akgün

  Doç. Dr. Hasan Bombacı

  Doç. Dr. Barış Kocaoğlu

  Doç. Dr. Mehmet Erdil

  Doç. Dr. Alper Kaya

  Dr. Asım Baykan

  Dr. Cengiz Yıldırım

  Dr. Selim Ergun

  Dr. Engin Çetinkaya

  Dr. Ersin Erçin

  Dr. Hakan Turan Çift

  Dr. Ahmet Aybar

   

  Öğrenciler

  1-      FEVZİ SAĞLAM KARTAL EĞİTİM  ARAŞTIRMA fvzisaglam@hotmail.com

  2-      ALİ JOTYAR  BEZMİALEM  jotyarali@gmail.com

  3-      TUNAY ERDEN BEZMİALEM  tunayerden@gmail.com

  4-      SUAT BATAR BEZMİALEM  drsuatbatar@gmail.com

  5-      ORHAN AKINCI orhan.akinci@yahoo.com

  6-      ALPER DOYURAN HATAY ÜNİVERSİTESİ alperdoyuran@hotmail.com

  7-      DAVUT AYDIN KARTAL EĞİTİM ARAŞTIRMA drdavut.aydin@gmail.com

  8-      BARIŞ GÜLENÇ ÇAPA barisgulenc@yahoo.com

  9-     OSMAN NURİ ÖZYALVAÇ Samatya Eğ.Araş

  10-   VADYM ZHAMİLOV DOKUZ EYLÜL  vadpenim@hotmail.com

  11-   ADEM KAR DOKUZ EYLÜL

  12-   KURMAY MÜMTAZ ÇELEN BAKIRKÖY kurmaymcelen@gmail.com

  13-   KADİR GÖZÜGÜL BAKIRKÖY

  14-   CELALEDDİN BİLDİK FATİH SULTAN MEHMET drcbildik@hotmail.com

  15-   ÖZGÜN KARAKUŞ FATİH SULTAN MEHMET

  16-   E AYTAÇ YAZAR FATİH SULTAN MEHMET

  17-   ÇAĞRI ÖZCAN   BALTALİMANI  cagriozcann@gmail.com

  18- HAKAN SAYGILI   BALTALİMANI